25.07.2017 r.
2 min

Czy zmiana wymiaru czasu pracy ma wpływ na ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
25.07.2017r.
2 min

Za osoby przebywające na urlopach wychowawczych pracodawcy deklarują składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne, które w całości finansuje budżet państwa.

Podstawę wymiaru składki  na ubezpieczenie zdrowotne stanowi kwota świadczenia pielęgnacyjnego – 520 zł, co daje  składkę w wysokości 46,80 zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna.

Zupełnie inaczej należy ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki te nalicza się proporcjonalnie do dni podlegania tym ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym w danym miesiącu. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustala się z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym ubezpieczona zaczyna korzystanie z tego urlopu i stanowi ją przeciętny przychód, który jest podstawą do naliczenia składki na ubezpieczenie chorobowe. Należy przy tym pamiętać, że podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób korzystających z urlopu wychowawczego nie może być niższa, niż 75% minimalnego wynagrodzenia i nie wyższa, niż 60% prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok kalendarzowy.

Jeżeli w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne    i rentowe ubezpieczonej został zmieniony wymiar czasu pracy, do podstawy tej przyjmiemy wynagrodzenia zarówno sprzed jak i po zmianie wymiaru czasu pracy. Nie ma tu bowiem zastosowania zasada obowiązująca przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłków i świadczeń z ubezpieczenia społecznego, która nakazuje w takiej sytuacji przyjąć do podstawy zasiłku jedynie wynagrodzenia za pełne kalendarzowe miesiące przepracowane w nowym wymiarze czasu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 66 ust. 1 pkt 32 oraz art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1793 ze zm.);
  • art. 9 ust. 6  oraz art. 18 ust 14 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o  systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz U. z 2016r. , poz. 963 ze zm.).