20.10.2017 r.
3 min

Czy pracownik może polecić przelanie należnego mu wynagrodzenia za pracę na rachunek bankowy innej osoby?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
20.10.2017r.
3 min

Odpowiedź:

Wynagrodzenie jest świadczeniem należnym od pracodawcy na rzecz pracownika.  Co do zasady, powinno ono zostać spełnione bezpośrednio do rąk pracownika. Przepis art. 86 § 3 k.p. dopuszcza jednak możliwość wypłaty wynagrodzenia w inny sposób. Możliwość wypłaty wynagrodzenia w inny sposób niż do rąk pracownika powstaje, gdy tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

W takim przypadku wynagrodzenie może zostać wypłacone np. na rachunek bankowy lub przesłane pocztą.

Z dyspozycji art. 86 § 3 k.p. wynika, że w przypadku gdy wypłata wynagrodzenia następuje w inny sposób niż do rąk pracownika, zgoda pracownika na taką formę wypłaty powinna zostać wyrażona na piśmie. Wymóg zachowania formy pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia za pracę ma charakter bezwzględny. Jak wyjaśnił bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z dnia z dnia 24 września 2003 r., sygn. akt I PK 324/02: „Rygor ten ma bowiem ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter i nie dopuszcza żadnych odstępstw, a poza tym ewentualne akceptowanie ustnej zgody na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia jest dla pracowników zawsze mniej korzystne od przepisów prawa pracy i dlatego taka ewentualnie klauzula aktu nawiązującego stosunek pracy byłaby dotknięta nieważnością i zostałaby automatycznie zastąpiona przez postanowienie art. 86 § 3 k.p.”.

Ustawodawca nie wprowadził zastrzeżenia, w myśl którego, w przypadku gdy pracownik wyraził zgodę na wypłatę należnego mu wynagrodzenia na rachunek bankowy, powinien być właścicielem lub współwłaścicielem tego rachunku. W związku z tym przyjmuje się, iż pracodawca może przelać wynagrodzenie na rachunek bankowy, którego właścicielem (współwłaścicielem) nie jest pracownik, jeżeli pracownik o to wystąpi.

Pracodawca chcąc się zabezpieczyć przed zarzutem wypłaty wynagrodzenia osobie nieuprawnionej, powinien poprosić pracownika o udzielenie osobie, do której należy rachunek bankowy, na który ma zostać wypłacane wynagrodzenie, pełnomocnictwa do odbioru należnego pracownikowi wynagrodzenia. Ze względów dowodowych rzeczone pełnomocnictwo powinno zostać udzielone na piśmie. Pracownik może również udzielić właścicielowi rachunku bankowego pełnomocnictwa ogólnego, tj. do dokonywania przez umocowanego czynności zwykłego zarządu (art. 98 k.c.). Takie pełnomocnictwo powinno zostać udzielone na piśmie, pod rygorem nieważności (art.99 § 2 k.p.).

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]