19.09.2017 r.
3 min

Czas pracy w podróży służbowej dla pracownika kierującego pojazdem

Ekspert PCKP

Skopiuj link
19.09.2017r.
3 min

Odpowiedź:

Podróż służbową stanowi wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy (art. 775 § 1 k.p.). Ma ona zatem charakter incydentalny.

Czas podróży służbowej obejmuje czas dojazdu do miejsca docelowego, wykonanie zleconego przez pracodawcę zadania i powrót.

Obecnie powszechnie akceptowany jest pogląd, iż do czasu pracy pracownika nie jest wliczany czas przejazdu do miejsca, w którym pracownik ma wykonywać czynności zlecone mu przez pracodawcę w ramach podróży służbowej i czas powrotu. Zostanie on zaliczony do czasu pracy, jedynie w przypadku gdy przypada w harmonogramowych godzinach pracy pracownika (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 czerwca 2005 r., sygn. akt II PK 265/04). Jeżeli zatem przejazd przypada poza harmonogramowymi godzinami pracy pracownika, czas jego trwania nie stanowi czasu pracy. Pracodawca winien jednak pamiętać, iż czas trwania podróży służbowej nie może naruszać prawa pracownika do dobowego i tygodniowego odpoczynku.

Od przedstawionej powyżej reguły jest jednak wyjątek. Dotyczy on pracownika, który na polecenie pracodawcy prowadzi samochód służbowy, przewożąc innych pracowników. Czas prowadzenia przez tego pracownika pojazdu należy zaliczyć do jego czasu pracy, również w przypadku gdy miał on miejsce poza harmonogramowymi godzinami pracy (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 1979 r., sygn. akt I PRN 30/79). Oprócz realizacji zadania zleconego pracownikowi przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, rzeczony pracownik zobowiązany jest bowiem, na podstawie polecenia pracodawcy, do przewozu innych pracowników.

Pracownikowi, przewożącemu w trakcie delegacji innych pracowników, oprócz diety, przysługiwać będzie wynagrodzenie za cały czas podróży służbowej. W przypadku gdy czas prowadzenia pojazdu przypadał poza harmonogramowymi godzinami pracy, pracodawca powinien się rozliczyć z pracownikiem na zasadach określonych w art. 1511 k.p. i następnych. Czas pracy poza harmonogramowymi godzinami pracy stanowi dla pracownika pracę w godzinach nadliczbowych, za którą przysługuje mu rekompensata w postaci wynagrodzenia wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych lub czasu wolnego.

Radca Prawny

Dominika Zarzycka-Dudek

[email protected]

 

Masz pytanie? Napisz do naszego Eksperta

[email protected]